Na sjednica SO Tivat usvojen je Predlog Odluke o izmjeni Odluke o porezu na nepokretnosti sa 17 glasova, dok su 24 odbornika bila prisutna u trenutku glasanja.
Odluka je, uz korekciju i prelod Opštine, usvojena sa 10 odsto povećanja poreza za ovu godinu.
Današnja sjednica SO Tivat počela je uz prisustvo 26 odbornika, dok su ostali opravdali odsustvo. Prije nego što je sa 17 glasova za usvojen zapisnik, ali odbornica Sanja Vuković je imala primjedbu na prenošenje replike sa prošle sjednice, te tražila da se ispravi.
Predsjednik SO Miljan Marković je dao 15 minuta pauze kako bi se sastao Odbor za Izbor i imenovanja, jer juče nije bilo kvoruma.
Za dopunu Dnevnog reda o razrješenju i imenovanju člana Odbora za društvene djelatnosti usvojen sa 17 glasova, kao i za razrješenje i imenovanju člana za statut i propise.
Nakon petnaestominutne pauze, rad je nastavljen ponovnom prozivkom prisutnih odbornika što je uradila sekretarka Ivana Aranđus.
Konstatovano je da sjednici prisustvuje 26 odbornika te da postoji kvorum za rad.
Nakon što je pročitan Dnevni red, odbornici su ga usvojili sa 17 glasova.
Ispred predlagača govorila je sekretarka za finansije, Lidija Bakalbašić koja je obrazložila razloge donošenja Odluke koja je uslijedila na osnovu prosječne tržišna cijena kvadrata stambenog prostora u novogradnji za Crnu Goru u 2022. u iznosu 1.339 eura, što predstavlja povećanje prosječne tržišne cijena 1m2 stana u novogradnji u 2022. godini u iznosu od 12,14% u odnosu na 2021. godinu.
„U skladu sa navedenim nije bilo mogućnosti da se primjeni član 6b stav 4 Zakona o porezu na nepokretnosti, kojim je propisano da ukoliko je, prema podacima Uprave, prosječna tržišna cijena m2 nepokretnosti u odnosu na prethodnu godinu povećana za više od 20%, opština može poresku osnovicu utvrditi na osnovu prosječne tržišne cijene m2 nepokretnosti za tri godine koje prethode godini za koju se porez utvrđuje. U skladu sa navedenim, prosječno povećanje iznosa poreske obaveze za 2023. godinu iznosilo bi 18% u odnosu na obavezu iz 2022. godine, što bi predstavljalo značajno finansijsko opterećenje za građane Tivta, posebno imajući u vidu naglo povećane inflacione stope, kojim bi se prevazišao fiskalni kapacitet poreskih obveznika“.
Ućestvujući u raspravi po ovoj tački dnevnog reda, odbornica DPSa, Dubravka Nikčević je kazala da je u pitanju odluka koja donosi benefit svim građanima. „Odluka za koju ne možemo reći da ima negativnih konotacija i posljedica.
Iskorišten je zakonski okvir da bi se izašlo u susret građanima Tivta. Donošenje ovakvih i sličnih odluka samo vodi pozitivnom smjeru i u korist građana, bez onbzira što neću glasati, slažem se“.
Odbornik SDPa, Čazim Lisičić se nije složio sa Nikčevićevom. On je povećanje, kako je istakao, vidio iz drugog ugla:
„Vodili ste se time da smanjite stopu od 18% na 10%, ali je to uvećanje u odnosu na ono što su građani do sada plaćali. U vrijeme inflacije, u velikom rastu cijena, Opština ‘zavlači’ ruku u džepove građana. Budžet Opštine se puni na osnovu poreza na nepokretnosti“. Rekao je Lisičić i zapitao kako će se to povećnaje objasniti mladom bračnom paru koji je uspio da kupi stan? On je tražio objašnjenje da li je bilo prostora da se ta stopa smanji na 5 ili 6% . „Građani su nas birali da štitimo njihova prava, a ne da dodatno utičemo na njihov budžet“.
Odgovarajući odborniku Lisičići, potredsjednik Opštine Jovan Brinić je kazao da je u svemu dobro imati mjeru. „Ovo je nastavak priče koju smo imali ranijih godina i to je proces koji će se nastaviti. To su strani investitori koji prodaju, i mi smo kolateralna šteta tih velikih transakcija koje su i sumnjive. To je formula koju mi moramo pratiti. Opština se između ostalog finansira iz poreza. Radovi su poskupjeli po 200-300 posto, to treba neko da plaća. Mi smo povećali 10%, a troškovi su nam povećani 200%, ako se ne ponašate domaćinski a ne populistički“, naveo je Brinić.
„Mi smo svjesni u kom trenutku živimo i da cijene utiču na sva polja. Ovim umanjenjem koeficijenta upravo pravi tu mjeru i čuva budžet likvidnim. Razumijem Vašu namjeru, ali u investicionom ciklusu ne bi bilo povoljno, jer bi se investicioni rast usporio. Potreba je da se mijenja“, rekoa je predsjednik Skupštine, Miljan Marković:
Odbornik LPa, Vatroslav Belan je mišljenja da je Odluka je korektna i uvažava akutelno stanje mogućnosti. Nađena je mjera, ali razumije, kako je kazao i poziciju SDP, „ali kao Liberal razumijem i stanje u ekonomiji“.
On je zapita da li je moglo biti drugačije u odnosu na stanovništvo, ali ostavljam to na razmatranje. Što se tiče političkog dijela, Belan je kazao da će mladi bračni par porez da plati iz programa Evropa sad.
„Brinić kaže da je sve otišlo 200% gore. I kolega Marković je shvatio kako se puni budžet. Najljepše je biti opozicija, ovako bih mogao narednih 20 godina. Vraćam se na početak, našli ste balans. Ako ovako nastavite vidim da će ovo biti početak jednog divnog prijateljstva“.
Potpredsjednik opštine, Miljan Marković je odgovarajući istakao da njegova politička partija oduvijek brine o novcu. Naša se politička organizacija se zalaže za sve ono što se odnosi na dobrobit građana, a ne ništa lično“.
Odgovarajući odborniku Belanu, potpredsejdnik Opštine, Jovan Brinić je kazao da su prošle godine strane investitore znatno približili nekoj cijeni, koja opet nije realna i kroz ovo se njima opet povećava, ali postoji rizik da bi došli u sukob biznis barijera. Brinić je pohvalio konstruktivnost opozicije i kazao da mu je žao što ne glasaju.
Lisičić je replicirao Belanu i kazao da se vidi razlika između SDP i LP. „Mi se zalažemo da se porezi potpuno ukinu“.
Odbornica DPS, Renata Bergam se složila sa Odlukom. „Tih 10% na ukupnu situaciju u Crnoj Gori nije puno. Kad gledam u Tivtu mi više nećemo biti Tivćani, sve se manje čuje naš jezik. Stranci otvaraju firme i nas zapošljavaju, i u jednom momentu neće biti bitno ko smo, bićemo jedna velika manjina“.
U nastavku rasparve, odbornik Belan se izvinuo odborniku Lisičiću što je banalizovao i slikovno prikazao, ali da mu je drago što je vladajuća koalicija shvatila kako funkcioniše punjenje budžeta.
„Moramo otvoriti i privlačiti ekonomiju ovog grada. Malo sam tu ekonomski liberalniji od odbornika Lisičiča, ali to su te razlike“.
Odbornik Lisičić se nije složio sa izlaganjem potpredsjednika Brinića. On je kazao da kada proziva nekoga da je populista, mora imati bazu za to.
„To prozivanje da smo populisti ukoliko štitimo i obuzdavamo inflaciju, moramo promišljati prije nego dođemo do donošenja nekih odluka. Ponavljam, vi ne spašavate građane tako što spuštate, već ih dodatno opterećujete sa dodatnih 10%. Sami ste rekli da mo opština koja najbolje izvršava naplatu poreza. Sličnu je ’gimnastiku’ uradio i Vučić kada su morali smanjiti penzije.
Uključujući se u raspravu, predsjednik Opštine, Željko Komnenović je podsjetio na riječi bivšeg predsjednika, koji nažalost nije više među nama, „neću politiku u ovom parlamentu“.
Odbornica Sanja Vuković je obraćajući se odborniku Lisičićču kazala da on pripada grupaciji koja je 20 godina uzimala iz džepova građana i on nije u u poziciji da giovorite o tome i da kažete ’zavlatite ruku u džepove građana’.Ovo poovećanje ide u budžet opštine od čega će opet ti građani imati koristi. Građani su spasili sami sebe na izborima kad su smijenil vas“, zaključila je Vuković.
Lisičić replicirajući Vukovićevoj rekao da je važno da se čuje glas svih odbornika.
„Ne znam kako ste mene povezali sa vladajućom koalicijom koja je bila na vlasti. Ne možete odbraniti neodbranjivo. Građane večine naselja ne zanima Porto Mntenegro, interesuje ih njihova imovina. To nije ono što ste obećavali tokom predizborne kampanje. Spominje se odgovornost, svi znaju kako sam se ja ponašao u datim momentima. SDP nije u vlasti od 2016. hoćemo li se stalno pozivati šta je bilo tada“; naglasio je Lisićić i istakao da nije pozivao da se ukine porez već da iznosi nekih 5%“.
„Postulat odgovornosti u bavljenju politikom je veoma važno pitanje. Šta to povezuje te godine sa tadašnjom vladajućom koalicijom? Ko je bio projekt menadžer izgradnje vodovodnog i kanalizacionog sistema. Trenutno se vodi arbitražni postuopak za oko 850 hiljada eura. I priča ima smisla jer se priča o budžetu. I dalje servisiramo dugove koje smo zatekli. I građani zbog toga nisu trpili jer niko ne želi da uradi nažao građanima, jednostavno moramo pratiti smjernice novog ekonomskog momenta. Zahvaljumo građanima jer su najbolje platiše u Crnoj Gori. To nije mala borba, a vi nas stalno prozivate da hoćemo da zavučemo ruku u džep građana. Sve te pare ćemo ponovo upotrijebiti za izgradnju. Važni su rezultati, ali i odgovornost“, zaključio je Komnenović.
Odbornici su usvojili sa 17 glasova Predlog Odluke o davanju saglasnosti za odustajanje od žalbe izjavljene na Rješenje Osnovnog suda u Kotoru, a radi se o kružnom toku u Gradiošnici, gdje je dva suvlasnika zemljišta dogovorila na sudu cijenu u iznosu 79305 eura. Opština je dužna da doplati jer je dio novca već isplaćen. Kako se troškovi ne bi uvećavali, Skupštini je predloženo da da saglasnost na povlačenje žalbe.
Usvojen je i Predlog odluke o ustavljavanju službenosti radi polaganja 35Kv kablovskog voda u KO Đuraševići.
Sportska dvorana izvještaj o radi sa finansijskim izvještajem za 2022. usvojen sa 16 glasova.
Belan se javio u prvom krugu navodeći da je imao prijatnu diskusiju za direktorima lokalnih preduzeća Sportska dvorana, Dnevni centar i Muzej i galerija.